ДУ "Інститут травматологі та ортопедії Національної академії медичних наук України "
Tel: +380632779105
клініка мікрохірургії та реконструктивної хірургії верхньої кінцівки
Ушкодження сухожилків
Серед всіх відкритих ушкоджень сухожилків, найчастіше зустрічаються пошкодження згиначів на рівні кисті. В плані отримання позитивних результатів лікування, найбільш проблемною є відстань від середини долоні майже до кінчиків пальців – так звана «критична зона». Протягом доби після травми, сухожилок зшивається одним із сотні запропонованих способів шва сухожилка – виконується первинний шов сухожилка. Якщо минула доба після травми, то технічно виконується той самий шов, але він зветься вторинним – прогноз його гірший і кількість ускладнень вища.
У застарілих випадках (більше трьох тижнів після травми), вторинний шов виконувати не рекомендується, оскільки кінці ушкодженого сухожилка дегенеративно змінюються на стільки, що не здатні витримати навантаження під час післяопераційної рухової реабілітації. Тому у віддалені терміни після травми виконується аутотендопластика.
Аутотендопластикою зветься відновлення сухожилка, при якому видаляються дегенеративно змінені його кінці, а ділянка дефекту сухожилка, яка при цьому утворилася, заміщується здоровим сухожилком, взятим з суміжної або іншої ділянки тіла пацієнта. Пластика може бути виконана одномоментно, якщо немає обмеження пасивних рухів у суглобах, повністю збережений канал сухожилка та немає супутніх ушкоджень кісток, шкіри та нервів. Інакше виконується двохетапна аутотендопластика.
Двохетапна пластика сухожилків згиначів пальців кисті розділяє втручання на два етапи, тобто дві операції. В ході першої відновлюється канал сухожилка та всі інші ушкоджені структури (зв’язки каналу, шкіра, нерви, пасивні рухи в суглобах). Під час другої операції відновлюється лише сам сухожилок.
Між першою та другою операцією, як правило, проходить від 1,5 до 4 місяців. Друга операція виконується після досягнення повного і стійкого обсягу пасивних рухів в суглобах пальця. Після другої операції побутове навантаження на кисть можливе через 2 місяці, повне фізичне навантаження лише через пів року.
Незважаючи на такі прогнозовані незручності, як збільшення часу лікування і необхідність двократного оперативного втручання, методика двохетапної пластики завоювала своє місце в хірургії сухожилків, оскільки значно поліпшила результати лікування особливо при важких і застарілих травмах кисті.