top of page

ШОВ СУХОЖИЛКА У КРИТИЧНІЙ ЗОНІ

Найтяжчим локусом для відновлення сухожилків людини є так звана "критична" або ІІ зона згиначів на пальцях кисті. Крім того на цю зону доводиться більшість ушкоджень сухожилків нервів та шкіри, оскільки хапальний рефлекс призводить до охоплення травмуючих агентів пальцями.

Первинний шов сухожилка

 

Найкращим періодом для відновлення сухожилка є декілька годин після ушкодження. Однак час - не головна умова, а лише одна з багатьох інших. Крім часу, дуже важливими є:

  • хірург кисті - який спеціалізується на відновленні сухожилків у критичній зоні. Зшити сухожилок не просто, але зшити його в межах критичній зоні (на рівні пальця), ще тяжче; 

  • асистент - теж хірург кисті, який, чітко орієнтується в анатомічних структурах і інструментах, якими він допомагає хірургу. Досвідчений асистент обережно ставитеметься до шкіри, сухожилків та нервів, щоб не погіршити вихідний стан після травми; 

  • хірургічні інструменти - існує велика кількість спеціалізованих кистьових та мікрохірургічних інструментів, без яких відновлення сухожилка буде травматичним, анулярні зв'язки будуть ушкоджені, функція сухожилка не відновиться;

  • оптичні прилади - операційні мікроскопи або бінокуляри, підвищують точність рухів для роботи з тонкими структурами і дають можливість кращої адаптації відновлюваних структур;

  • наявність "під рукою" всіх видів шовних матеріалів та імплантів - під час втручання на сухожилках може постати питання про відновлення судин та нервів, інколи про етапне відновлення сухожилків з використанням силіконових імплантів. Хірург під час операції може змінити тактику для отримання найліпшого результату. Все вище зазначене має бути наявне в хірурга, щоб не шукати під час операції по аптеках.

  • анестезія - адекватне знеболення має дати хірургу працювати на знекровленому полі протягом відновлення важливих структур. Дуже часто хворі скаржаться на недостатність місцевої анестезії. Коли хворому боляче - підіймається тиск, рану заливає кров'ю і структури в такому стані неможливо нормально відновити. Найліпшим видом знеболення є провідникова, яка дає мажливість 90-100 хвилин працювати на повністю знекровленому полі під турникетом. Наступною за якістю знекровлення є WALANT анестезія - знекровлення достатнє, для того, щоб виділяти структури протягом будь якого часу.

якщо ви з ушкодженням  сухожилка на рівні пальця потрапили в травмпункт, відділення загального травматологічного, хірургічного або нейрохірургічного профіля, краще попросіть, щоб вам обережно обробили рану та тоненькими ниточками зашили шкіру, виписали антибіотики, знеболювальні та ліки від набряку. Далі шукайте відділення хірургії кисті, щоб протяогм 2-3 тижнів виконати вторинний шов сухожилка.

Вторинний шов сухожилка

В цілому, умови для виконання шва сухожилка через добу після ушкодження і далі, є гіршими ніж в перші 6-12 годин. Однак краще виконати вторинний шов у відділі хірургії кисті, ніж первиниий в непідготованих умовах. Далі наведений приклад, коли дівчині 20 років у травмпункті відновили лише шкіру, але зробили це відповідними тонкими монофіламентними нитками, перед тим дуже обережно і якісно провівши хірургічну обробку, призначивши необхідний медикаментозний супровід. Протягом тижня, коли стабілізувався локальний стан, не було набряку та запальних явищ, пацієнтці відновили сухожилок глибокого згинача, видаливши поверхневий. Всі етапи відновлення від початку до 3 місяців після операції у підбірці фото та відеоматеріалів:

Z0.png
Z1.gif
Z3.gif
Z4.jpeg
Z5.jpeg
Z6.gif
Z7.gif
Z9.gif
Z11.gif
bottom of page